17.11.2012

Dnes jsme se s kroužkem vydali na poslední letošní výlet a to do Vlastivědného muzea v Olomouci. Sraz jsme měli na nádraží ve Štěpánově v 9:00hod. a osm minut po deváté hodině nám jel vlak do Olomouce. Sešli jsme se kromě Pavlíka a Ondry o kterých jsme již dopředu věděli, že nepojedou všichni a mohli jsme tedy vyrazit.

Do Olomouce jsme přijeli ve čtvrt na deset a protože muzeum otvírali až v 10:00hod., měli jsme času dost a vyrazili jsme tedy pěšky. Cestou jsme se zastavili v pekárně, kde jsme si chtěli koupit nějaké pečivo a zrovna tam byla ochutnávka výrobků. Děti si tak měly možnost ochutnat různé druhy pečiva. Když jsme vyrazili dál, po cestě jsme zastavovali díky děvčatům téměř u každé drogerie a parfumerie, kde si chtěly holky stále něco kupovat. Bohužel pro ně a bohudík pro nás bylo všude zavřeno. Také jsme cestou prošli kolem řeky Bystřičky a Moravy, kde jsme pozorovali divoké kachny. Nakonec se nám přece jen podařilo po strastiplné cestě dorazit před desátou hodinou na místo. Udělali jsme si ještě nezbytné foto před budovou muzea a také u kašny Tritonů, která je umístěna naproti a konečně jsme vstoupili do budovy olomouckého Vlastivědného muzea. 

Na pokladně jsme se dozvěděli jaké výstavy na nás při prohlídce čekají. Nejvíce nás samozřejmě zajímala výstava Příroda Olomouckého kraje, která byla ve druhém patře. Kromě toho jsme měli ještě možnost podívat se na Olomouc - patnáct století města, od doby kamenné po dobu slovanských hradišť, zpátky do pohádky, tajemný svět lišejníků a také na velkou fotbalovou výstavu. Prošli jsme si vše, ale přece jen výstavě o přírodě Olomouckého kraje jsme věnovali největší pozornost.    

Byla tam k vidění spousta druhů zvěře. Například vycpaniny divokého prasete, srnce, rysa, lišky, jezevce, vydry, bobra, zajíce, bažanta, divokého krocana, tetřívka, jeřábka, sluky, sojky, čápa, volavky, kormorána, racka, čejky a dalších. Samozřejmě také spousta zpěvného ptactva a domácích zvířat. Bylo možné si ke každému druhu zvěře pustit jejich typický hlas, kterým se určitá zvěř ozývá, např. bekání srnce, skolení lišky, troubení jelena a další. Děti rovněž velmi zaujalo plátno na zemi, kde si mohli na udici chytit svou vlastní rybu nebo nora, kde se neustále všichni schovávali. Rovněž zde byla k vidění dřevěná kazatelna a v dalších expozicích jsme mohli vidět ptačí hnízda i s vajíčky a také lebky různých druhů zvěře. V nepodslední řadě byly na této výstavě dotykové tabule na kterých si každý mohl prohlédnout např. různé druhy ryb, zvěře a další zajímavosti z přírody. K vidění toho bylo opravdu hodně a myslím, že na důkladnou prohlídku bychom asi potřebovali více času. I přesto si myslím, že jsme si tuto výstavu užili a také jsme si zopakovali u některých známých druhů zvěře popis mysliveckou mluvou. Na zpáteční cestě  jsme si ještě udělali fotku s místním medvědem, který hlídal na chodbě. Také jsme nezapomněli za náš kroužek poděkovat formou podpisu v návštěvní knize, která byla u každé výstavy zvlášť.

Asi po 2,5 hodině jsme tedy měli prohlídku Vlastivědného muzea za sebou a mohli jsme se chystat na zpáteční cestu. Dole jsme ještě posvačili a potom už jsme vyrazili na autobus, který nám jel asi za 20 minut. Zpět ve Štěpánově jsme byli před půl druhou a na dětech bylo vidět, že je dnešní výlet velmi zaujal. Věřím, že byli všichni spokojeni a v příštím roce určitě zase vyrazíme na nějaký další fajn výlet.