15.11.2012

Kamzík horský - opakovačka, Králík divoký, popis + obrázek, předávání úlomků, soutěž - vytvoř slovo z písmen

Na začátku dnešní schůzky jsme si zopakovali některé věci okolo Kamzíka horského, tak aby se dětem tento druh zvěře více vryl do paměti. Přece jen opakování je jak se říká matka moudrosti. A tak už teď určitě všichni vědí jak se říká samci, samici a mláděti kamzíka, kde se v ČR nachází kamzičí zvěř, jestli má kamzice růžky, co je to kamzičí vous a kde má kamzík bezoárové koule. Také už víme kolik kamzík váží, podle čeho určujeme stáří ulovených kamzíků, kdy probíhá kamzičí říje, ve kterém měsíci klade kamzice kamzíčata, jestli má čerstvě narozené kamzíče vyvinutý mléčný chrup, kdo vodí tlupu kamzičí zvěře, jak kamzík reaguje v případě nebezpečí a také odkud pochází kamzík, který byl vysazen u nás v Jeseníkách. Děti, kterým chyběly informace o některé zvěři, je dostaly na založení do svých složek, tak aby měly vše pohromadě a v případě potřeby se mohly podívat.

Dnes jsme si rovněž řekli něco o dalším druhu zvěře žijící na našem území a to Králíku divokém. Děti si opět založili obrázek  a popis králíka do svých složek a společně jsme si tento druh zvěře popsali. Příště si opět uděláme na začátku malé ohlédnutí za touto zvěří a prověříme si, co si děti pamatují.

Na minulé schůzce jsme si slíbili, že si ukážeme praktické předávání úlomků. Sice jsme už jednou tuto věc dělali, ale některé děti tu s námi ještě nebyly a i tak je potřeba se k některým věcem vracet, aby si je děti lépe zapamatovaly. Děti se rozdělily do trojic, kdy byl vždy jeden střelec, jeden doprovod a jeden lovená zvěř. Jako první šli na řadu Štěpán J., Štěpán O. a Ondra. Oba Štěpáni si mysleli, že už tuto věc dělali a že jsou tedy zkušení, tak nás zajímalo jak vše proběhne. Bylo to opravdu zajímavé. Dá se říct, že udělali téměř vše špatně. Nejvíce nás ovšem pobavilo předávání úlomku kdy si kluci místo úlomku, který byl předávaný na klobouku chtěli místo převzetí úlomku vyměnit klobouky, to jsme se opravdu docela zasmáli. Poté jsme tedy s Ivčou všem názorně ukázali a vysvětlili jak celá věc probíhá a mohlo se pokračovat. Dále už bylo předávání lepší, ale je vidět, že se této věci budeme muset ještě někdy příště věnovat.

Na závěr jsme si s dětmi zasoutěžili. Soutěž se jmenovala vytvoř slovo z písmen. Děti byly opět ve trojicích, stejných ve kterých dělaly předávání úlomků a měly za úkol vytvořit co nejvíce slov týkajících se myslivosti a přírody. Byla to soutěž o balíček bonbónů, ale nebyla vůbec jednoduchá. Vytvořit nějaké slovo byl docela problém, protože neměly všechna písmena a tak se musely docela činit. Nakonec se vítězkami staly holky ve složení Jolanka, Elenka a Simonka, které daly dohromady celkem 5 slov (žabák, ryba, kuna, daněk a šnek). Na příští schůzce tedy dostanou zasloužený balíček bonbónů. Klukům to moc nešlo a i když se snažili trochu švindlovat, tak jim to nakonec nepomohlo.

V sobotu jedeme na výlet do Vlastivědného muzea a na další schůzce se sejdeme opět za týden ve čtvrtek.