1.11.2012

Muflon, pořad Tisíc let české myslivosti, výlet Vlastivědné muzeum, procvičování otázek

Na dnešní schůzce jsme se učili o dalším druhu spárkaté zvěře Muflonovi. Naučili jsme se popis mysliveckou mluvou, řekli jsme si, že muflon má na hlavě toulce a jak se dá určit jeho věk podle toulců. To jsme si také názorně ukázali na přinesené lebce muflona. Také jsme se dozvěděli co jsou to bezoárové koule, rouno a čabraka, kolik muflon váží a kolik má zubů. Rovněž už víme kdy klade muflonka muflončata, jak varuje tlupu v případě nebezpečí a že mají mufloni výborný zrak. Samozřejmě jsme nezapomněli na potravu a v neposlední řadě na dobu lovu této zvěře.

Když jsme se dozvěděli vše o muflonech, tak jsme si ukázali zbraně z kapitálního divočáka, peří ze sojky a bažanta královského a jako zvláštnost roh z kozy. 

Aby jsme si trochu odpočinuli, pustili jsme si pořad z cyklu Tisíc let české myslivosti a to o Muflonech ze Židlochovic, kde jsme se dozvěděli, že mufloní zvěř v České republice má jedny z nejsilnějších světových trofejí a také o muflonech na Jablonecku, kde chovají tuto zvěř v jedné honitbě mysliveckého sdružení.

Na závěr jsme si procvičili již probrané otázky jako např. kde přirůstá paroh a která jeho část je nejstarší, co jsou to světla, jak se nazývají spodní špičáky kňoura, kdy probíhá kaňkování lišek, jakou barvu má náprsenka kuny lesní, jak se nazývá samice a mládě bažanta obecného, co jsou spárky, na který bok se klade ulovená zvěř, kdy má dobu říje daněk evropský a jak se v ní projevuje a další.

S dětmi jsme se domluvili, že bychom mohli zajet za 14 dní na výlet do Vlastivědného muzea v Olomouci, s čímž všichni souhlasili. Je tam k vidění spousta vycpanin zvěře, což by pro děti mohlo být určitě přínosem. 

Schůzka nám dnes velmi rychle utekla  a myslím, že se všem líbila. Další schůzka bude zase za týden ve čtvrtek 8.11.2012