21.11.2013
Test, Tisíc let české myslivosti, Jelen lesní
Dnešní schůzku jsme začali testíkem, ve kterém jsme měli vše co jsme dělali na posldních dvou schůzkách a také něco lehčího z dřívějška. Byla tam především myslivecká mluva, poznávání stromů, loveckých psů, úlomků a spousta dalšího. Test byl udělán formou prezentace a bylo v něm celkem 30 otázek, ve kterých mohly děti získat celkem 58 bodů. Mladší, kteří v kroužku začali nedávno, si místo testíku zahrály pexeso, které jsme dostali od paní Křenkové v Dubu nad Moravou. Šlo o pexeso s obrázky zvěře, takže to bylo i poučné. Výsledky testíku byly takovéto:
1. Štěpán Opluštil.........................................54bodů
2. Štěpán Janečka..........................................45bodů
3. Pavel Petřík................................................41bodů
4. Lucka Zbořilová..........................................36bodů
5. Elen Melcrová.............................................30bodů
6. Honza Hubl.................................................27bodů
7.-8. Pepa Hubl a Ondra Krejčí.......................23bodů
Po testíku a odehrání pexesa jsme si pustili film z cyklu Tisíc let české myslivosti o Zlaté srnčí trofeji a také o jelení říji. Právě o jelenovi jsme si totiž dnes měli v úmyslu něco povědět.
Jako hlavní dnešní náplní bylo tedy povídání o jelenovi lesním nebo jestli někdo chce jelenovi evropském. Já osobně mám raději výraz jelen lesní. Řekli jsme si do jakého patří řádu a čeledi, také jsme si řekli, že máme dva poddruhy, jelena západního a jelena karpatského, který je větší a může dosáhnout hmotnosti až 250kg. Také jsme si jelena popsali mysliveckou mluvou a zrovna tak jsme si popsali jeho paroh, což si každý mohl vyzkoušet na opravdovém jelením shozu. Dozvěděli jsme se, že laním a kolouchům se říká zvěř holá, že jelen dvakrát ročně přebarvuje a také, že má na krku na hřívě nejdelší srst, která se nazývá osiny a dělají se z ní štětky, což je trofej, kterou si myslivci dávají za klobouk. Dále jsme si řekli, že vnitřnosti se dělí na jedlé části, které se nazývají drob a nejedlé což je výhoz a dohromady se tomu říká vývrh. Maso je zvěřina, krev barva a děti se zasmály tomu, když se dozvěděly, že tvrdé výměty jelení zvěře se nazývají hrozny a měkké koláče a u moči je název rez a močení se nazývá ždímání. Jako poslední jsme si řekli něco o růstu paroží. Když paroh roste je v lýčí, což je od jara do léta, po dokončení růstu jelen paroží vytlouká na konci léta a na jaře ho opět shazuje. Takto se to opakuje pravidelně každý rok. Shozeným parohům se říká myslivecky shozy. Podle počtu výsad na lodyze máme jeleny špičáky, vidláky, šesteráky, osmeráky atd. Pokud má jelen na každé lodyze stejný počet výsad je to jelen rovný, pokud má nestejný počet výsad jde o jelena nerovného. Jelen s korunou, která se skládá alespoň ze tří výsad se nazývá korunáč. Více jsme toho dnes nestihli a pokračovat tedy budeme zase někdy příště.