10.1.2013

Tetřev hlušec, listy, semena a letorosty stromů, trofeje zvěře, poznávání zvěře 

První schůzka v novém roce začala povídáním o novém druhu zvěře a to o Tetřevu hlušci, kterým byl vyhlášen ptákem roku 2012. Řekli jsme si o této zvěři spoustu zajímavých věcí. Nejdříve jsme si ho popsali mysliveckou mluvou. Samec se nazývá tetřev, samice tetřeví slepice a mládě tetřevče nebo tetřeví kuře. Dozvěděli jsme se že má nad světlem poušky a pod klovcem má bradu, která je pěkně vidět při toku, když zvedá hlavu. Na křídlech má bílou skvrnu, které se říká hvězda a jeho ocas, kterému se říká tatrč dokáže roztáhnout a potom se mu říká vějíř. Čím je kohout tetřeva starší, tím je vějíř větší. Také jsme si řekli, že tok tetřevů probíhá na jaře v měsících březnu a dubnu a v této době se ozývá tetřev hlasem, který se rozděluje do čtyř veršů, je to klepání, trylek, výlusk a broušení. Rovněž jsme si pustili ukázku tetřevího toku, kde byl hlas tetřeva slyšet. Při broušení tetřev na malou chvíli nevidí a neslyší. Vzhledem k nedostatku vhodných podmínek pro život tetřevů této zvěře u nás stále ubývá a je to tedy kriticky ohrožený druh. Vše o této zvěři mají děti založeno ve svých složkách. 

Dále jsme si procvičovali listy stromů, které dělají dětem stále problémy. Budeme v tom muset stále pokračovat. Nejdříve jsme si vyzkoušeli poznávání listů, poté jsme k listům přiřazovali semínka a nakonec i letorosty. Není to jednoduché a bude chtít zřejmě více času než se vše naučíme. Také jsme si zopakovali poznávání některých trofejí zvěře. Jako např. zbraně z divočáka, kelce z jelena, lebku ze srnce, zub z vlka, dráp z medvěda, ostruhu z bažanta královského a také pírka z kachny divoké - kačírky, pírka ze sojky, bažanta obecného, bažanta královského a další.

Na závěr jsme si prošli obrázky různých druhů zvěře jak pernaté tak srstnaté a i tady jsme měli velké mezery. Alespoň je vidět, že je potřeba některé věci pořád dokola opakovat, aby děti nezapomněli. Přece jen se nám pomalu blíží soutěž o Zlatou srnčí trofej a kdo chce soutěžit na okresním kole musí něco umět. Hlavně děti mezi druhou a pátou třídou, kterých máme v kroužku nejvíc, budou muset o účast na okresním kole soutěže o zlatou srnčí trofej bojovat kvůli omezenému počtu míst na našem místním kole.