24.1.2013

Odznaky, malá myslivost, tetřívek obecný, hlasy zvěře, soutěž v poznávání hlasů

Na dnešní den jsme si pro děti připravili několik zajímavostí, ale ještě než jsme začali, tak jsme dětem předali odznaky z OMS Olomouc Mladý myslivec a ochránce přírody a také časopis Malá myslivost, který měly objednaný.

Dále jsme pokračovali ukázkou vytlučeného lýčí, které měly děti za úkol poznat, ale nikomu se to nepodařilo. Není se čemu divit, když ho nikdy neviděli, ale do příště už budou vědět. Mysleli si, že jde o nějakou staženou kůži ze zvěře nebo z hada. Přece jen názorná ukázka je nejlepší. Jen je škoda, že nemáme vše, co bychom chtěli dětem ukázat. Snad se nám časem podaří další zajímavosti získat.

Hlavním tématem dnešního dne byl tetřívek obecný. Řekli jsme si o této zvěři několik obecných informací a děti si vše pečlivě založili do svých složek. Aby vše i viděly, pustili jsme si krátký film z TV Hubert o teřívčím toku, kde byl i velmi dobře slyšet hlas těchto ptáků tedy bublání a pšoukání. Také jsme si ještě následně pustili tetřeví tok, kde bylo krásně slyšet všechny čtyři milostné sloky tetřeva hlušce, tedy klepání, trylek, výlusk i broušení.

Když jsme se podívali na filmy, měli jsme ještě pro děti připraveny hlasy zvěře. Každý hlas jsme jim pustili, řekli jsme si o kterou zvěř jde a potom jsme si vyzkoušeli, jak dobře poslouchali. Bylo vidět, že to nebylo vůbec jednoduché a že to budeme muset pilovat, aby děti hlasy zvěře lépe poznali. V naší minisoutěži poznávání hlasů, kde měly děti za úkol poznat hlas 15 druhů zvěře a ptáků to dopadlo takto:

5 hlasů ....... Štěpán Opluštil    

4 hlasy ....... Simonka Zapletalová  

3 hlasy  ...... Jolča Sedláčková, Štěpán Janečka, Honza Hřivna

2 hlasy ....... Kuba Sedláček

1 hlas ......... Ondra Krejčí, Elenka Melcrová

Na závěr jsme si rozdali nějaké sladkosti za snahu dětí a schůzka byla u konce.