17.5.2012

Náš strom, poznávání listů stromů

Dnešní schůzka byla opět v přírodě a vydali jsme se na kolech k řece Moravě. Cestou jsme se zastavili u stromů, které si děti vybraly, aby si zapsaly nové informace o tom, co vše se na stromě a v jeho okolí změnilo. Když jsme měli hotovo pokračovali jsme dál. 

Vzhledem k tomu, že na soutěžích bylo vidět, že máme velké mezery v poznávání listů ze stromů, tak jsme se rozhodli, že se to pokusíme napravit. Kola jsme si odložili kousek od řeky a dále jsme pokračovali pěšky. Vždy, když jsme šli kolem nějakého stromu, tak jsme si řekli o jaký strom se jedná a děti si pořádně prohlédly listy, které stromu patří.

Tímto způsobem jsme si ukázali:

Dub letní, dub zimní, břízu bělokorou, lípu srdčitou, jasan ztepilý, topol černý, javor klen a jilm drsný.

Cestou jsme došli až do spojů, kde se vtíká říčka Žantlach do řeky Moravy. Nebylo tam moc vody a tak někteří odvážnější přecházeli přes kameny na druhou stranu. Ovšem vzhledem k časové tísni jsme se museli vrátit zpět. Na závěr jsme si všechny listy ještě znova prozkoušeli a na dětech bylo přece jen vidět, že už si něco málo pamatují. Pokud se tomu budeme věnovat častěji, myslím, že za nějakou dobu budeme znát všechny základní stromy i s druhovými jmény bez větších potíží.