19.1.2012

Hra farma, myslivecká mluva, Srnec obecný, křížovka

Dnešní schůzka začala hrou. Byla to hra na farmu. Na tabuli se napsaly čtyři druhy zvířat a každý si měl zvolit jedno zvíře. Zvíře jsme si napsali na papír a mohlo se začít. Začal Kryštof, který hru vymyslel. Ukázal na někoho a řekl co si myslí, že je za zvíře. Pokud se trefil, získal ho do své farmy. Pokud se netrefil pokračoval ten kdo byl osloven. Takto se pokračovalo až do doby, kdy zůstali poslední dva, nebo spíše dvě. Byla to Elenka, která měla celou farmu všech členů kroužku včetně mě a druhá byla vedoucí Ivča, která sice ve své farmě neměla nikoho, ale přesto se nakonec radovala z výhry, protože odhalila zvíře, které měla Elenka zvolené. Hra byla zajímavá a určitě si ji ještě někdy zahrajeme.

Po ukončení hry jsme si prozkoušeli mysliveckou mluvu, kterou děti zvládaly velmi dobře a dále jsme si zkontrolovali údaje v zápisníku. Dali jsme si nějaké úkoly, které si děti budou doplňovat doma  a mohli jsme se pustit do hlavního úkolu dneška a to bylo předání informací o naší nejběžnější spárkaté zvěři tedy o srnci obecném.

Řekli jsme si do jakého patří řádu, že jde o zvěř teritoriální a také, že je u nás původní zvěří. Dále jsme si řekli čím se živý, jaký má způsob života v zimě a v ostatním ročním období, dále něco o přebarvování, říji a také jsme si ukázali vábničky a vyzkoušeli jak fungují. Vzhledem k obsáhlosti tohoto druhu zvěře jsme si nechali některé věci na další schůzku a budeme se tedy srnci věnovat i příště.

Potom jsme se podívali na online kameru v Estonsku, kde na krmelišti bylo zrovna asi 10ks černé zvěře.

Na závěr nám naše šikovná vedoucí Ivča připravila mysliveckou křížovku, kde měly děti doplňovat některé otázky z myslivecké mluvy a další věci o kterých jsme se učili na předchozích schůzkách. Kdo nestihl tuto křížovku udělat má možnost si ji dodělat doma a přinést na příští schůzku.