19.9.2015

Výlet Jeseník – Zlatý chlum, Čertovy kameny

Dnes jsme se s Poštolkami vydali na výlet do Jeseníku s konkrétním předem stanoveným cílem na rozhledně Zlatý chlum a Čertových kamenech. Byl to okruh o celkové vzdálenosti asi 12km a protože jsou Poštolky fyzicky zdatné a nebyl to náš první takový výlet, bylo jasné, že vše bez problémů zvládneme. Vzhledem k tomu, že byla na cestě ze Zábřehu na Moravě do Jeseníku výluka a nás cestovalo více než třicet, museli jsme si zařídit posílení náhradní autobusové dopravy tam i zpět dopředu. Cesta vlakem do Zábřehu i autobusem do Jeseníku probíhala bez problémů a na místo jsme dorazili krátce po desáté hodině.

Po krátké domluvě jak bude dnešní cesta probíhat, jsme vyrazili přes město a po modré jsme se vydali směrem na Zlatý chlum, kde jsme se domluvili, že bychom mohli posvačit. Cestou jsme prošli kolem několika pramenů a protože bylo velmi teplé počasí, cesta do kopce bylo docela náročná. Když jsme vyšli na jeden z kopců, objevila se před námi velmi pěkná restaurace Křížový vrch, která sváděla k návštěvě. Na venkovních zdech byly kresby zvěře (divočáci, kamzíci, jeleni s laněmi) a uvnitř byla spousta vycpanin zvěře. Z tohoto místa byl rovněž velmi pěkný výhled na město Jeseník a jednu z jeho dominant Priessnitzovy lázně. Bylo jasné, že hned tak dál nepůjdeme. Dali jsme si tedy krátkou přestávku a po občerstvení jsme vyrazili dál směrem na Zlatý chlum.

Když jsme došli na místo a zaplatili si vstupné, vystoupali jsme po dřevěných schodech na 26 metrů vysokou rozhlednu, jejíž vrchol je ve výšce 901m.n.m. Protože bylo velmi pěkné počasí, užili jsme si krásné výhledy, kdy jsme viděli Otmuchovské jezero v Polsku a také pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku na kterém jsme byli v loňském roce. Rovněž jsme viděli Kralický Sněžník a Rychlebské hory a pod námi mimo města Jeseníku také Českou Ves a vrchol Čertových kamenů, kde jsme se teprve chystali. Když jsme si vše pečlivě prohlédli vydali jsme se dál.

Tentokrát to ovšem nebylo do kopce, ale strmě dolů, což bylo možná ještě horší než cesta na Zlatý chlum. Naštěstí jsme vše zvládli bez újmy a dostali jsme se až na Čertovy kameny, kde jsme se vyšplhali až na jejich vrchol. Protože nás bylo opravdu hodně a cesta nahoru byla úzká a krkolomná, podařilo se nám ji ucpat a potom jsme měli maličko problém jak vše zvládnout. I to se nám nakonec povedlo a tak jsme si chtěli zajít na zasloužený oběd. Ovšem čas byl neúprosný a zjistili jsme, že bychom nestihli autobus, který byl díky výluce na trati domluvený dopředu a tak jsme si dali jen něco malého na zub a vyrazili k autobusu.

Autobus nám z Jeseníku odjížděl před pátou hodinou a s přestupem v Zábřehu na vlak, jsme nakonec dorazili domů už za tmy, krátce před půl osmou, ovšem z velmi pěknými zážitky z dnešního povedeného výletu.