18.3.2016

Soví noc na Sluňákově

Už v loňském roce jsme byli ve Sluňákově, abychom se podívali na Soví noc a protože se nám tam velmi líbilo, chtěli jsme si tento výlet po roce opět zopakovat. Akce se opět konala v Domě přírody Litovelského Pomoraví - centrum Sluňákov Horka nad Moravou. V pátek navečer jsme se tak vypravili s Poštolkami i jejich rodiči do Sluňákova a i když nás dnes nebylo tolik co v loňském roce, dnešní večer jsme si užili.

Začátek byl v šest hodin a děti si ještě před začátkem této akce měli možnost zasoutěžit, prohlédnout si různé zajímavosti, např. soví vývržky, které si měly možnost prohlédnout i pod mikroskopem a také jsme si vyzkoušeli Soví oči, tedy to, jak sovy vidí v noci. Na dvě minuty jsme zavřeli jedno oko a ještě si ho přikryli rukou a poté jsme šli do tmavé místnosti, kde jsme oko otevřeli a viděli jsme rozdíl ve vidění. Okem, které jsme měli na světle zakryté jsme ve tmavé místnosti viděli a druhým okem jsme neviděli nic. Bylo to velmi zajímavé a dětem se to velmi líbilo.

O půl sedmé byli účastníci rozděleni na dvě skupiny z nichž jedna šla do sálu, kde probíhala přednáška paní Malátkové a druhá šla na noční procházku lesem, kde jsme se dozvěděli zajímavosti o některých sovách a snažili jsme se pomocí nahrávek přilákat některé druhy sov. To se nám nakonec nepodařilo, ale i tak byla vycházka velmi zajímavá.

Ve druhé části jsme šli na přednášku paní Malátkové, která byla rovněž velmi zajímavá. Sice jsme letos neměli možnost si prohlédnout vycpaniny všech druhů sov jako v loňském roce, ale o zajímavou přednášku jsme nepřišli. Stejně jako v loňském roce jsme měli možnost si prohlédnout živé sovy, které byly přivezeny ze stanice pro handicapované živočichy a pohladit si je. Akce je to velmi zajímavá a pokud se na ni někdo rozhodne v budoucnu jít, určitě ji můžeme vřele doporučit.