29.3.2012

Zajíc polní, informce k chovatelské přehlídce trofejí a návštěva myslivce s prohlídkou trofejí

Vzhledem ke špatnému počasí jsme schůzku naplánovali opět ve škole. Na začátek jsme si zkontrolovali záznamy v zápisníku za březen a dále jsme si pověděli něco o zajíci polním. Dozvěděli jsme se že jeho ocas se nazývá pírko, váží asi 4-5kg a slecha má dlouhá až 14cm z černými skvrnami na konci. Také jsme si řekli, že má zadní běhy mnohem delší než přední a že má na předních bězích 5 prstů a na zadních pouze prsty čtyři. Rovněž jsme se dozvěděli, že zaječka vrhá po 42-44 dnech 2-4 plně vidoucí mláďata a že může mít až 4 vrhy v roce. Zajímavostí u zajíců je superfetace což je opětovné oplození zaječky v době březosti. Samozřejmě informcí bylo mnohem víc a děti mají vše uložené ve svých složkách.

Vzhledem k tomu, že jsme se v sobotu chystali na chovatelskou přehlídku trofejí, tak jsme si řekli několik informací o této přehlídce a to především proč se tyto přehlídky konají, co se na přehlídkách hodnotí a k čemu vlastně takováto akce slouží. Další akce, kterou jsme měli naplánovanou na neděli bylo sázení stromků. I k této akci jsme si řekli několik potřebných věcí, aby každý věděl, kde a kdy bude sraz a co si vzít s sebou.

Protože se nám pomalu blíží soutěž Zlatá srnčí trofej, tak jsme si společně prošli pár testových otázek, které by se mohly na soutěži objevit a děti si vše pečlivě uschovaly do svých složek, ze kterých můžou i zpětně čerpat a na některé věci se znovu podívat.

Nakonec jsme si udělali vycházku k jednomu známému myslivci, který má doma spoustu trofejí a velice mile nás přijal. Děti si mohly prohlédnout vycpaniny různých druhů ptáků a zvěře a myslím, že tato návštěva a prohlídka byla pro všechny velmi poučná a zajímavá.

V sobotu máme tedy před sebou Chovatelskou přehlídku trofejí a v neděli už zmíněné sázení stromků. Pokud by v neděli nepřálo počasí, musela by se tato akce přesunout na nějaký jiný termín, ale to si ještě upřesníme během víkendu.