30.5.2015

Okresní kolo soutěže O Zlatou srnčí trofej - Nové Zámky

Dnes jsme se opět po roce vypravili na okresní kolo soutěže "O Zlatou srnčí trofej", které tentokrát proběhlo jako mezinárodní soutěž za účasti polských dětí v rámci projektu "Příroda kolem nás". Letošní ročník se konal v areálu Dvůr Nové Zámky u Litovle. Na soutěž ráno vyrazilo 13 Poštolek, tradičně i s početným doprovodem a všichni se těšili, jak bude dnešní soutěž vypadat. Počasí nám přálo, bylo hezky a teplo a začátek dnešní soutěže byl plánovaný na 10:00hod. Nakonec se začátek asi o půl hodiny opozdil, díky pozdnímu příjezdu polských dětí.

Asi o půl jedenácté byla soutěž zahájena. O zahájení se postarali trubači z Doubravy, kteří zahráli na své lesnice. Na začátku promluvil jednatel OMS Olomouc Jiří Zbořil, který přivítal všechny přítomné a především všechny soutěžící děti. Na nástupu jsme se dozvěděli jak bude dnešní soutěž vypadat, co děti čeká a také něco o doprovodných programech dnešního dne. Byla připravena kynologická přednáška a ukázky loveckých plemen, přijeli také sokolníci, vábení různých druhů zvěře ukázal Standa Ošťádal a děti se rovněž mohly projet na koních. Byla také připravena stezka pro rodiče, kteří si mohi vyzkoušet poznávání různých mysliveckých exponátů a další zajímavé soutěže pro děti.

Soutěž samotná byla jako vždy rozdělena na tři kategorie 0, A a B a polské děti soutěžily pouze v kategoriích A a B. Pro kategorii 0 byla připravena stezka s několika stanovišti, na kterých poznávaly různé myslivecké exponáty a spoustu dalších věcí patřících k myslivosti a přírodě obecně. Pro ostatní byla připravena stezka se 40 stanovišti a test ve kterém bylo celkem 40 otázek. Když měly děti soutěž za sebou, probíhaly doprovodné programy a počítaly se výsledky. Když se pomalu blížilo vyhodnocení soutěže, začalo se mračit a blížily se dešťové mraky.

Nejdříve byla vyhodnocena výtvarná soutěž, kdy děti kreslily obrázky na téma Příroda kolem nás. Sešlo se více než 400 velmi povedených obrázků a z toho bylo vyhlášeno 10 nejlepších v každé kategorii. Potom už se začala vyhodnocovat hlavní soutěž. Nejdříve byla vyhlášena soutěž polských dětí a při tomto vyhlašování začalo pomalu pršet a počasí se pokazilo. Protože déšť zesílil a nebylo možné vyhlašovat na venkovním prostoru, byly přeneseny stupně vítězů a vyhlášení soutěže českých dětí proběhlo pod střechou.

Pořadí v letošním ročníku soutěže O Zlatou srnčí trofej bylo následující:

kategorie 0:.............. 32 soutěžících

1. místo - Adam Ošťádal - Vlčata z Hněvotína

2. místo - Barča Opluštilová - Poštolky ze Štěpánova

3. místo - Jiří Kirschbaum - Poštolky ze Štěpánova  

Výsledky dalších Poštolek:

8. místo - Lukáš Vykydal

9. místo - Kristýnka Hájková

11. místo - Honza Hájek

14. místo - Lukáš Houserek

18. místo - Ondra Jarmar

19. místo - Šimon Jirouš

23. místo - Standa Melcr

30. místo - Pavlínka Houserková

 

kategorie A:...............22 soutěžících

1. místo - Filip Klvaňa - Vlčata z Hněvotína

2. místo - Lucie Jurášová - Koloušci z Obory na Vlnách

3. místo - Štěpán Janečka - Poštolky ze Štěpánova

Výsledky dalších Poštolek:

7. místo - Lucka Zbořilová

10. místo - Elen Melcrová

 

kategorie B:.................14 soutěžících

1. místo - Michal Pecher - Koloušci z Obory na Vlnách

2. místo - Pavel Petřík - Poštolky ze Štěpánova

3. místo - Filip Chodil - Veverky z Daskabátu

Výsledky dalších Poštolek:

5. místo - Štěpán Opluštil

 

Dnešní soutěž byla již čtvrtým ročníkem okresního kola, na kterém jsme se s Poštolkami účastnili a byla pro nás zatím ze všech nejpovedenější. Celkově čtyři poháry byly opravdu velkým úspěchem a vynahradily nám i to, že se nám opět nepodařilo dosáhnout na stupínek nejvyšší. Pokud totiž budeme pokračovat ve stále stejném úsilí jako doposud jednou se nám vítězství v okresním kole dosáhnout podaří.