31.5.2014

Poštolky na okresním kole soutěže O Zlatou srnčí trofej

Poslední sobota měsíce května byla v Olomouci vyhrazena okresnímu kolu soutěže O Zlatou srnčí trofej. Českomoravská myslivecká jednota, Okresní myslivecký spolek Olomouc letošní ročník této soutěže pořádal, ve spolupráci s Mysliveckým sdružením Cholina, v krásném prostředí myslivecké chaty Skalka. Ze Štěpánova se na tuto soutěž vydalo celkem 13 mladých Poštolek, doprovázených velkou skupinou rodinných příslušníků, kteří nás podporují prakticky po celý rok na všech našich akcích. Jeli jsme celkem deseti auty a bylo nás více než třicet, včetně našeho nejmenšího osmiměsíčního Poštoláčka Kubíčka.

Presentace soutěžících probíhala na myslivecké chatě a do soutěže se nakonec přihlásilo celkem 71 dětí ve třech kategoriích. Mimo naše Poštolky se soutěže zúčastnili také Vlčata z Hněvotína, Veverky z Daskabátu, Koloušci z Obory na Vlnách, Liščata z Medlova a místní děti z Choliny. Zahájení proběhlo slavnostně za doprovodu trubačů z Doubravy a trubačů ze Zábřeha. Mohli jsme si také vyslechnout novou hymnu soutěže, kterou si pro nás trubači připravili. Při zahájení promluvil mimo jiné i hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, který byl na této soutěži přítomen. Na soutěž se také přijeli podívat vzácní hosté a zakladatelé soutěže o Zlatou srnčí trofej manželé Vaníčkovi.

Soutěž byla rozdělena pro kategorii A a B na testovou část s padesáti otázkami a naučnou stezku s padesáti stanovišti a pro kategorii 0 byla připravena soutěž, kde bylo deset stanovišť. Každý soutěžící tak musel ukázat svou všestrannost při poznávání zvěře, trofejí, vycpanin, rostlin, dřevin, loveckých psů, myslivecké mluvy a dalších věcí spojených s myslivostí a přírodou.

Mimo soutěž samotnou, probíhala rovněž soutěž v kreslení obrázků, kterých se nakonec sešlo opravdu velké množství, a vybrat ty nejhezčí byl pro nezávislou porotu velký oříšek. Děti si rovněž mohly zastřílet ze vzduchovky a také pro ně byla připravena ukázka sokolnictví, které bylo zajištěno olomouckým sokolnickým střediskem. Samozřejmě nemohly chybět ani ukázky myslivecké kynologie, kterých se na jedničku zhostil předseda kynologické komise OMS Olomouc, Jan Nastoupil a těšily se velkému zájmu jak ze strany dětí, tak i všech přítomných.

Také vyhodnocení soutěže bylo velmi náročné, protože děti dokazovaly, že myslivosti a přírodě opravdu rozumí a mají ji rády a proto i výsledky byly nakonec velice vyrovnané.

Výsledky soutěže v kategorii 0 - celkem 30 soutěžících

1. místo – Adam Ošťádal – Vlčata z Hněvotína………...........…..164bodů

2. místo - Lucie Zbořilová – Poštolky ze Štěpánova…….…162bodů

3. místo – Kateřina Šufnerová - Veverky z Daskabátu……........148bodů

Výsledky dalších Poštolek

5. místo - Jirka Kirschbaum

6. místo – Lukáš Houserek

7. místo – Barunka Opluštilová    

13. místo – Honza Hájek

15.místo – Kristýnka Hájková

Výsledky soutěže v kategorii A - celkem 29 soutěžících

1. místo – Filip Klvaňa – Vlčata z Hněvotína…………….............….130bodů

2. místo – Lucie Jurášová – Koloušci z Obory na Vlnách….........128bodů

3. místo -  Pavel Petřík – Poštolky ze Štěpánova……………128bodů

Výsledky dalších Poštolek

4. místo - Štěpán Janečka

6. místo - Elenka Melcrová

7. místo – Ondřej Novák

16. místo – Marian Hejníček

Výsledky soutěže v kategorii B - celkem 12 soutěžících

1. místo – Filip Chodil – Veverky z Daskabátu…………..............…135bodů

2. místo – Tomáš Dvořák – Drahanovice…………..............………..132bodů

3. místo - Štěpán Opluštil – Poštolky ze Štěpánova………..130bodů

Výsledky dalších Poštolek

7. místo – Václav Novák

Poštolky byly rovněž vyhodnoceny v soutěži o nejlepší obrázek, kdy se mezi tři nejlepší dostala Barunka Opluštilová v kategorii 0 a Pavel Petřík v kategorii A.

I když jsme tajně doufali, že se nám podaří alespoň v jedné kategorii dosáhnout na stupínek nejvyšší a nakonec se nám to o pověstný krůček nepodařilo, tak nakonec byla ze soutěží velká spokojenost. Poštolky si odvezly z každé kategorie jeden krásný pohár a další pěkné věci od sponzorů a tím nejlepším co si ze soutěže odvezly, byla spousta krásných zážitků, které můžou ocenit jen Ti, kteří mají rádi přírodu a samozřejmě i českou myslivost.