3.5.2014

Výlet na Myslivecké dny - Nové Zámky

Dnes jsme se vypravili na výlet do Nových Zámků, kde se konaly Myslivecké dny pořádané OMS Olomouc. Po pěkných a teplých dnech byla dnes předpověď velmi nepříjemná, mělo se ochladit a mělo také celý den pršet. Protože do Nových Zámků bohužel není žádná doprava, která by byla pro nás schůdná, vydali jsme se auty. Ráno bylo zataženo, ale naštěstí nepršelo. Vyrazili jsme o půl desáté a cestou jsme se dostali do pořádného deště, což nevěstilo nic dobrého. Naštěstí v dáli bylo vidět světlo a tak jsme věřili, že nám dnešní výlet přeci jen vyjde.

Když jsme dorazili na místo, tak se obloha protrhala a navzdory předpovědi bylo vcelku slušné počasí. Přijeli jsme akorát na zahájení. Trubači z Doubravi obstarali zahájení, když zatroubili na své lesnice. Poté proběhlo zahájení, na kterém jsme se dozvěděli co vše dnes uvidíme. Jako hlavní zde byl svod loveckých psů a tak jsme s dětmi měli možnost vidět spoustu různých plemen. Jako doprovodný program zde byli sokolníci a také byly pro děti připravené soutěže, kde si mohl každý vyzkoušet test a naučnou stezku, jaká bývá na soutěžích. 

Možnost vyzkoušet si soutěž, bylo pro nás dobré, alespoň si děti zkusili co vše už umí. Soutěž naštěstí nebyla příliš složitá a zkušenější ji zvládli až na nějaké maličkosti většinou bez větších problémů. U mladších to bylo o něco horší a proto jsme si na závěr stezku prošli společně a řekli jsme si co vše tam bylo. Když jsme si prošli stezku, tak jsme se šli podívat na lovecké psy a snažili jsme se poznávat lovecká plemena. Také jsme se byli podívat na dravce, kde jsme mohli vidět jestřába lesního a sokola stěhovavého. Sokolník nám také vysvětlil rozdíl mezi těmito dravci a jak je nejlépe poznáme. Rovněž jsme se domluvili, že by pro náš kroužek mohli někdy udělat malou přednášku, kde by se děti měly možnost dozvědět o sokolnictví ještě více než na dnešní akci.

Bylo krátce po poledni a akce se blížila k závěru. Na závěr ještě předseda kynologické komise pan Nastoupil seznámil návštěvníky s různými druhy loveckých psů a o každém plemenu v krátkosti něco řekl. Každý měl tak možnost nahlédnout o něco blíže do myslivecké kynologie. Nakonec nám dnes po celou dobu počasí přece jen přálo a i když bylo docela chladno, tak alespoň nepršelo, což bylo velmi pozitivní. Pokud bych měl dnešní akci zhodnotit, tak si myslím, že byla povedená a pořadatelům za ní patří dík.