19.4.2014

Výlet na zámek Úsov

Dnes jsme se s Poštolkami vypravili na zámek Úsov. Tento výlet byl z části výletem naučným. Přece jen, kde jinde najdete tak velkou sbírku trofejí a vycpanin jako právě na tomto zámku. V roce 1898 původní majitelé zámku, Liechtenštejnové, založili na Úsově lovecko-lesnické muzeum a součástí tohoto muzea je také sbírka trofejí, pocházejících z výprav Liechtenštejnů do Afriky. Tato sbírka byla velmi zajímavá, ovšem pro nás byla daleko zajímavější sbírka trofejí našich savců a ptactva.  Chtěli jsme totiž, aby se děti naučili poznávat trofeje a vycpaniny naší zvěře a proto byla dopředu domluvena prohlídka především této části muzea. K zajímavostem muzea patří také kolekce kuriozních pytláckých zbraní a loveckých pušek.

Protože by bylo velmi zdlouhavé cestovat vlakem, rozhodli jsme se po domluvě s rodiči dětí, že pojedeme auty. Sraz jsme měli ráno v 8hod. u restaurace Sokolovna a ve čtvrt na devět jsme vyrazili. Po lehce krkolomné cestě díky objížďkám jsme přijeli do Úsova, kde jsme se setkali s našimi kamarády z mysliveckého kroužku Veverky z Daskabátu, kteří na tento výlet jeli spolu s námi.

Prohlídka samotná byla velmi zajímavá, a i když jsme se nejdříve v muzeu chtěli podívat především na část, kde byly vycpaniny zvěře, tak jsme si nakonec prošli celý zámek. Prohlídka trvala téměř dvě hodiny a v poslední části jsme se s dětmi zaměřili na to, za čím jsme sem přijeli. Bylo tady opravdu téměř vše, co jsme potřebovali. Spousta vycpanin našich savců a ptáků, které bychom asi nikde jinde neměli možnost vidět. Ani jsme vše nestihli projít tak, jak bychom to potřebovali. Ale i tak věřím, že to dětem něco dalo a bude jim to přínosem na soutěžích, kterých se budeme účastnit. Na závěr jsme se ještě podívali na výstavu pohádek, kde bylo deset různých druhů pohádek s postavami v životní velikosti a na nádvoří zámku jsme se šli podívat do strašidelného labyrintu. Domů jsme se vrátili krátce po poledni.