7.2.2013

Myslivecká kynologie, listy stromů

Na dnešní schůzce se nás bohužel sešlo jen pár, ale i tak si myslím, že tato schůzka byla velmi dobrá a udělali jsme spoustu věcí, které nás posunuly o kousek dopředu. Začali jsme mysliveckou kynologií. Děti dostaly informace o loveckých plemenech psů, které jsme zařadili do jednotlivých skupin a potom jsme si rovněž všechna plemena ukázali na fotkách. Bylo vidět, že rozeznat jednotlivé psy není pro děti zrovna jednoduché, ale po nějaké době se to přece jen zlepšovalo.

Dozvěděli jsme se, že psy dělíme na Ohaře (kontinentální a anglické), slídiče, retrívry, norníky (jezevčíci a teriéři), barváře a honiče. Hlavní vlastností ohařů je vystavování zvěře, kdy ohař tímto upozorňuje myslivce na přítomnost zvěře. Samozřejmě se používají k dohledávání a přinášení drobné i spárkaté zvěře. Slídiče myslivci používají ke slídění v lese a nahánění zvěře z houštin. Výborně aportují a rovněž se používají k dohledávce drobné zvěře. Další skupinou jsou retrívři, kteří se používají k přinášení zvěře a hlavně k práci na vodě, kde nemají konkurenci. Mezi norníky patří jezevčíci a teriéři. Používají se k norování jezevců a lišek. Rovněž se dají použít k nahánění zvěře z houštin a díky svému výbornému nosu i k práci na barvě. Barváři jsou specialisté pro dosled zvěře a to vysoké (jelen) a černé. Jejich použití je omezeno na jelení oblasti. Poslední skupinou jsou honiči. Mají velmi vyvinutý lovecký pud, který projevují vytrvalým a hlasitým štvaním na stopě zvěře. Zvěř štvou tak dlouho až ji přivedou střelci do rány. . Můžou se použít i jako barváři.

Když jsme si řekli informace o loveckých psech, věnovali jsme se ještě poznávání listů stromů a větviček jehličnatých stromů. Ani to není zrovna jednoduché, ale pokud se tomu budeme častěji věnovat, děti budou za chvíli vše poznávat bez větších problémů. K listům jsme přiřazovali i plody a letorosty, což ovšem bude chtít ještě více času. Uvidíme jak se nám bude dále dařit, ale věřím, že pokud budou děti chtít, půjde vše...