28.2.2013

Vyhodnocení soutěže, Jezevec lesní, lovečtí psi

Dnes jsme začali vyhodnocením soutěže z minulého týdne. Řekli jsme si jak kdo dopadl a potom jsme si řekli správné odpovědi na testové otázky i na další části soutěže.

Jako další bod dnešní schůzky jsme měli povídání o jezevci lesním. Děti se dozvěděli, že je to lasicovitá šelma, která se nejčastěji vyskytuje v listnatých lesích se skalnatým terénem. Je to ploskochodec, vážící 10-20kg. Ocásku se říká myslivecky štětec a pod ocáskem má váček do něhož ústí pachové žlázy, tzv. sádelník. Době páření se říká chrutí a vzhledem k dlouhé době páření jaro až podzim má různě dlouhou utajenou březivost. Samice má ve vrhu 2-5 mláďat, která začnou vidět asi po měsíci. Jezevec je všežravec, žijící v rozsáhlých norách, kterým se říká hrady. Jako jediný z lasicovitých se ukládá k nepravému zimnímu spánku. Odlov je povolen od 1. října do 30. listopadu tedy dva měsíce v roce. Po informacích o této lasicovité šelmě jsme si o ní ještě pustili film z cyklu Tisíc let české myslivosti.

Na závěr schůzky jsme si ještě zopakovali poznávání loveckých psů, rozdali jsme si Malou myslivost - březnové číslo a děti dostaly na založení další otázky a odpovědi, se kterými se určitě při soutěžích budeme setkávat.