18.5.2013

Okresní kolo ZST - Drahanovice - Ludéřov

Sobotní ráno a nad hlavou déšť nesvědčilo o ničem dobrém. Ovšem po minulém týdnu, kdy bylo okresní kolo ZST odvoláno kvůli trvalému dešti se snad opakovat nebude. V devět hodin ráno jsme se dětmi sešli, aby jsme vyrazili do Ludéřova, kde se konalo letošní okresní kolo ZST. Chvíli po půl desáté jsme se dostali na místo, kde bylo počasí úplně jiné než u nás. Po dešti ani památky a dokonce tu bylo sucho, což jsme po ranním dešti nečekali. Že by se nad námi počasí přece jen slitovalo?

Po příjezdu jsme šli na chatu místního MS Drahanovice, kde probíhala prezentace účastníků. Děti se zapsaly k soutěži a vylosovaly si startovní číslo. Soutěže se účastnilo téměř 60 dětí z různých kroužků. Kromě našich Poštolek to byli Vlčata z Hněvotína, Veverky z Daskabátu, Koloušci z Obory na Vlnách, Liščata z Medlova, Divočáci z Náměště a také děti z Drahanovic, Hranic na Moravě a Loučky. Od soutěže jsme čekali, že se někomu z našich dětí podaří dostat do třetího místa a získat tak pro sebe i pro kroužek nějaký pohár. Na nejmladší děti sk. 0 čekala soutěž na jednom místě, kde pro ně byla připracena poznávačka ze všeho možného i nemožného... a že to nebylo jednoduché, o tom jsem se mohli sami přesvědčit. Skupina A a B měla připravený test s 50 otázkami, dále stezku lesem, kde na děti čekalo celkem 50 stanovišť a také 20 stanovišť z různými exponáty na venkovním pódiu. Stezka, která vedla lesem byla oprvadu velmi těžká a děti s ní měly velké problémy. Rovněž stanoviště na pódiu měly spoustu zajímavostí, se kterými se většina dětí do dnešního dne nesetkala. Ale i tak se nakonec všichni s nástrahami poprali statečně a soutěž zvládli.

Kdo měl odsoutěženo, mohl si zastřílet na připravené vzduchové střelnici nebo si zaházet šipkami na terč divočáka. Mezitím se opravovaly výsledky a pomalu se schylovalo k vyhlášení vítězů. Chvíli po druhé hodině došlo konečně na vyhlášení výsledků.

Nejprve byla vyhlášena kategorie 0 nejmladších dětí, kde soutěžilo celkem 21 dětí. Poštolky měly v soutěži dva zástupce a to Ondru Krejčího, který skončil na 8. místě a Lucinku Zbořilovou, která vybojovala pro sebe i pro Poštolky pohár za 3. místo.

Jako druhá přišla na řadu kategorie A, kde soutěžilo celkem 22 dětí. V této kategorii jsme měli 6 zástupců. Pavel Petřík skončil na 17. místě, Simonka Zapletalová byla na 12. místě, Elenka Melcrová byla na 10. místě, Ondra Novák na 8. místě, Štěpán Janečka na 5. místě a nejlépe za našich dětí dopadl Štěpán Opluštil, který získal stejně jako Lucinka Zbořilová pohár za 3. místo.

V kategorii B bylo 17 soutěžících a dva zástupci Poštolek. Na pohár sice ani jeden z kluků nedosáhl, ale 5. místo Honzy Hřivny a 6. místo Vaška Nováka nebylo určitě ostudou. 

Pokud bychom měli zhodnotit soutěž jako takovou, musíme uznat, že byla velmi těžká. Problémy nám dělala především spousta různých pro nás neznámých botanických exponátů. Očekávali jsme soutěž možná více v duchu myslivosti a byli jsme překvapeni, co vše na nás bylo připraveno. Ale nedá se nic dělat, soutěž byla pro všechny stejná a naše konečné výsledky jsou oproti loňsku i tak lepší. Pokud půjdeme cestou, kterou jsme si nastavili, můžeme se do budoucna jen zlepšovat.