7.3.2013

Sluka lesní, Film toulky s lesníkem - jaro, opakování

Dnes jsme na začátek řekli něco o čeledi slukovitých a především o Sluce lesní. Z dřívějška jsme již věděli, že její dlouhý zobák se jmenuje píchák a slouží k vytahování kořisti ze země, kdy ho používá jako pinzetu. Dále jsme si řekli, že loveckou trofejí ze sluky jsou zakrnělá ramenní pírka, které se nazývají paletkya že v době toku se ozývá charakteristickým zvukem, kvorkáním. Samičky vábí samečky pískáním. Sluka žije nejčastěji v okolí vodních toků v pahorkatinách nebo v horských oblastech. Již méně v lužních lesích. Je to tažný pták, který se k nám vrací v průběhu března, kdy v jeho druhé polovině začíná tok sluk. Slepička se při toku páří s více kohoutky a je tedy polyandrická. Koncem března snáší 4 vejce na kterých sedí 21 dní. Potravou sluky jsou především červi a dále pavouci, ploštice, stonožky a další hmyz. Občas pozře i semena bylin. Sluka je u nás celoročně hájená. Mezi slukovité také patří Bekasína otavní, která ovšem nepatří mezi zvěř.

Po povídání o sluce jsme si pustili film Toulky s lesníkem, kde se děti dozvěděly co se v lese děje  na jaře. Co vše dělají lesníci a také myslivci. Ve filmu jsme se dozvěděli jak se pěstují v lesní školce malé stromečky a jak se poté sází do lesa. Také co vše může způsobit brouk zvaný Kůrovec smrkový a jak se provádí jeho odchyt a v neposlední řadě se dozvěděly, že myslivci na jaře musí čistit krmná zařízení, což ovšem už známe, protože své krmné zařízení rovněž v lese čistíme.

Nakonec jsme si udělali opakování dřívě probraných věcí. Např. popis zvěře mysliveckou mluvou, co je úlomek a zálomek a rozdíly mezi nimi a spoustu dalších věcí. Příští týden jsou jarní prázdniny, tak kroužek nebude a sejdeme se opět za 14 dní. tedy 21.3.2013.