16.2.2012

Praktické předávání úlomků, popis zvěře, myslivecké zvyky a tradice, ukončení členství Alenka Musilová a Pepík Koutný

Na dnešní schůzce jak jsme se minule domluvili bylo hlavní náplní naučit se praktické předávání úlomků. Vzhledem k tomu, že si někteří doma prostudovali jak takové předávání úlomků probíhá, mohli jsme se vrhnout rovnou na věc.

Vždy jsme si zvolili jednoho lovce, jeho průvodce a jednoho, kdo dělal srnce nebo srnu. Děti se učili, jaké úlomky se dávají a kam patří. Naučili se rozeznávat úlomek výstřelový, vlastnický, poslední hryz a lovecký úlomek. Prakticky jsme si ukázali kam který úlomek patří a docela jsme se u toho i pobavili. Několikrát jsme se vystřídali, tak aby si to všichni mohli vyzkoušet. Chyby jsme si vždy hned opravili a musím říct, že ke konci, už to všichni zvládali skvěle.  Uloveného srnce nebo srnu pokládali správně na pravý bok, do svíráku jim vždy vložili poslední hryz. Průvodce předal střelci lovecký úlomek s přáním lovu zdar na klobouku levou rukou jak se sluší a lovec poděkoval a lovecký úlomek si vložil na pravou stranu klobouku. Samozřejmě i vlastnický úlomek dávali děti správně a to ulomenou částí k paroží srnce a pokud se jednalo o samičí zvěř tak naopak.

Když jsme vše dokonale uměli, tak jsme si zopakovali popis některých druhů zvěře a paroží. Prozkoušeli jsme si popis bažanta, srnce, srnčího parůžku a jeleního parohu a nakonec jsme si ještě řekli některé další věci z mysliveckých zvyků a tradic. Dozvěděli jsme se co je to poslední leč a jaké jsou zvyky na poslední leči, vysvětlili jsme si pravidlo první kule, poslední brok, řekli jsme si co je lovecké právo a komu patří a také zvyky pasování na myslivce a pasování na lovce, které si příště ukážeme opět prakticky stejně jako dnes předávání úlomků.

V závěru jsme si už jen zkontrolovali věci v zápisníku, domluvili jsme se na sobotní schůzce ke krmelci a děti dostali opět křížovku na zdokonalení.

Bohužel jsme se také dozvěděli nepříjemnou zprávu a to, že náš kroužek zřejmě opustí Alenka Musilová a Pepík Koutný. Věřím, že nás neopustí napořád a že se do kroužku třeba časem opět vrátí.